12 причини да пътувате с децата си

Да, пътуването с деца е трудна задача и често не остава много време за отдих на родителите, но има поне 12 причини да тръгнете на пътешествие с децата си:
1. Събуждане на любопитството на децата към света
За децата е естествено чувството на възхищение и удивление от заобикалящия ги свят. Досегът с нови и различни места, прекия контакт с природата събуждат любопитството и любознателността на децата, карат ги да започнат да задават хиляди въпроси. Любопитството може да се определи като желание за нови знания и за опознаването на хилядите непознати аспекти на света около тях. Нека ние отворим вратата на детето си към света: „Ако детето запази вроденото си чувство на учудване, то ще има нужда от компанията на поне един възрастен, с когото да сподели, да преоткрие с радост и ентусиазъм мистериите на света, в който живеем.“ Р. Карсън
2. Развива въображението и креативността на децата.
Посещението на галерии и музеи, съхранили хилядолетната човешка култура и творчество, участието във фестивали и концерти, дава възможност на децата не само да видят и лично да чуят творбите на гениални творци от различни епохи, но също така и не рядко е възможност сами те да участват в творчески дейности – ателиета, работилнички и др. Напр. Етнографския музей в Троян има специална детска творческа работилничка, където Вашето дете може само да си изрисува първата чинийка троянска керамика.

„Опознай родината, за да я обикнеш” – възкликва Алеко Константинов, основателя на българското туристическо движение.Посещението на различни дестинации, музеи, градове и села свързани с историята на страната ни, дава възможност на децата да опознаят родината си, да се влюбят в красота й и така да почувстват родовата си принадлежност. Това е най-непосредственият начин да възпитаме патриотизъм в децата си.
4. Помага им да усвояват материала от училище.
Учените от университета в Айова доказват, че човешкият мозък по-лесно запомня нещата, които сме видели и докоснали, отколкото тези, които сме чули, пише Daily Mail. Едно е да учиш за Априлското въстание от учебник, друго е да посетиш църквата в Батак или Музея на Райна Княгиня в Панагюрище, да пипнеш черешово топче.
Посещението на прекрасния природонаучен музей в Лондон, с неговите интерактивни модели, игри и макети, само за няколко часа ще даде повече познания на Вашето дете за чудесата на света, отколкото седмици наред „зубрене”. За да сте още по-полезни на децата си, предварително се подгответе за всяко едно от местата, които посещавате – така на път за Вашата дестинация можете да им разкажете история, която да събуди любопитството им и да направи и пътуването по-забавно. В планината им посочете животните и растенията, които познавате. Разкажете им за мравуняка и за това колко всичко е свързано в природата. Посещението на Белоградчишките скали или Стобските пирамиди е чудесен урок за действието на природните стихии и физичните закони. После, връщайки се в училище, децата много по-лесно ще разберат уроците по природознание, физика или история.

5. Развива интелигентността на децата
Какво е интелигентността, ако не способността да се вземат бързо правилни решения в непознати ситуации. Децата научават за света от взаимодействието си с него. Сблъсъкът с нови култури и новите преживявания им помагат от една страна да са по-адаптивни при промените на средата, а от друга страна допринася за „излизането им от матрицата”. Пътешествието им помага да видят света по нов, различен начин, а това стимулира и развитието на емоционалната интелигентност на децата.
6. Допринася за израстването им като „граждани на света”
Един от най-трудните уроци, които учим през живота си е, урока по толерантност към различните, към «другите». Една екскурзия с децата в чужбина е възможност по непосредствен начин да разберат, че хората може да се различават по облеклото си, храната си или обичаите си, но всъщност са хора като нас. Важно е ние самите да сме пример за такова отношение на уважение към културата и порядките в страната или мястото, което посещаваме. Децата са най-добрите дипломати – макар и от различни от различни култури децата много лесно намират общото помежду си и успяват да се сприятелят дори да не разбират езика си.

Пътуването често е свързано с активни туристически дейности – разходка в планината, плуване, почивка на село. Активната ваканция дава шанс на децата да спортуват на чист въздух. Играта в минералния басейн помага за профилактика на много заболявания, а контактът с нестерилната среда на селото води до по-добър имунитет за децата. Не е нужно да четем научните изследвания от последните години, за да се убедим, че децата на село много по-рядко страдат от алергии и астма.
8. Възпитава увереност и самостоятелност
Натрупаният опит и преживените приключения дават на децата самочувствие. А самочувствието им помага да станат по-самостоятелни и уверени в себе си личности. Нека по-големите деца поемат част от ангажиментите за по-малките! Помолете ги за тяхната помощ – често имате куп задължения с които да се справите при пътуването, а и Вие имате нужда от малко време за себе си. Включвайте децата в планирането на Вашето пътуване, дайте им глас при вземането на решения. Не следете всяка тяхна крачка – човек си вади най-точните поуки през собствените си преживявания, а натрупаният опит е гаранция за добро самочувствие.

9. Спомага за изучаването на чужди езици
Едва ли някой ще оспори факта, че най-лесно се учат чужди езици, когато се потопим в средата. Дори да не пътуваме достатъчно дълго, за да се усвои нов език, по време на пътуването си в чужди държави сме изложени на звученето на новия език, на неговата мелодика и ритъм.
По-късно това ще помогне на децата при усвояването на правилното произношение на езика и те по-лесно ще го усвоят. От друга страна, ако вече са учили езика, това е чудесна възможност за премахване на езиковата бариера и практикуването му в реална среда.
10. Slow – travel
Подобно на термина slow – food, напоследък в туристическата терминология навлиза и понятието slow – travel (бавно, спокойно пътуване). Често в желанието си да видим и усетим максимума от едно пътешествие препускаме от място на място, без да успеем да усетим атмосферата и опознаем местната култура. Не успяване да създадем контакти с местните хора и често истинският облик на посетените места остава скрит за нас. Когато пътуваме с деца се налага да „намалим скоростта”, съобразявайки се с техния режим на спане, хранене, необходимост от време за адаптация. Така имаме възможност да се потопим в културата на даденото място. Оставайки по-дълго на дадено място, успяваме да го опознаем по-добре и да създадем контакти с местните хора, които от своя страна ни помагат да разберем по-добре другата култура. Създаваме приятелства – понякога за цял живот.
11. Прави пътуването още по-интересно
Децата притежават непринуденост при създаване на социални контакти. Пътувайки с деца, особено с малки деца, често предизвиквате симпатиите на местните хора, както и на другите Ви спътници. Най-лесните запознанства стават посредством децата. Въпреки езиковите, културните и политическите различия на семействата в които са отгледани, деца бързо намират начин да играят заедно, дори помагат за изграждане на мостове между родителите, които невинаги откриват лесно допирни точки помежду си. Пътуването с деца, макар и често уморително, безспорно е много по-весело, особено ако няколко семейства, обединени от общи интереси, решат да пътуват заедно.
И най-важното:
12. Сплотява семейството и връзката Ви с децата
Пътуването заедно с децата и семейните ваканции създават много здрава връзка между членовете на семейството, те са на практика истински „семеен тийм билдинг».
По време на пътуването имате не само повече време за децата си – това е и най-подходящият начин да опознаете своите деца, а те – вас. Неслучайно старите хора казват: „Ако искаш да опознаеш някого, вземи го с теб на път!” По време на ваканцията можете да си позволите да смените ролите и да пуснете на воля онова дете, което криете дълбоко в себе си. Научавате се да споделяте емоции, отговорности и преживявания, да преодолявате заедно проблеми, но и споделяте вълшебните мигове на залези и изгреви, на общи победи и приключения. Пътуването на цялото семейство създава незабравими и безценни спомени – често най-хубавите спомени на децата за тяхното детство е от общите Ви ваканции и пътуване.
Автор: Антония Чиликова