Един ден в Силистра - "яката крепост" на брега на Дунава
Новите археологически открития, част от които се вече сред забележителностите на града, обновеният парк край Дунава и интересните места за посещение в околността превръщат Силистра в една от най-новите туристически дестинации в България.
Както повечето крайдунавски градове по нашите земи, Силистра възниква първо като тракийско селище, а после се разраства като укрепен лагер на границата на древната Римска империя – основан е през 106 г. по нареждане на император Траян под името Дуросторум („яка крепост“). В крепостта е бил разквартируван ХІ легион на римската армия. Тук през 390 г. е роден римският пълководец Флавий Аеций, наричан още „Спасителят на Рим“, заради победата си над хунския вожд Атила в битката на Каталунските полета. Това обаче не спасява града от нашествията по време на т.нар. Велико преселение на народите, когато Дуросторум е разрушен. През V век обаче Византия възстановява крепостта, която след това се използва от българи, славяни, власи и турци.
След славянското нашествие на Балканите през V-VІІ век, градът е преименуван на Дръстър – славянизирана форма на Дуросторум. Днешното си име Силистра вероятно дължи на северните ни съседи – румънците, които използват версия на славянската дума „селище“ (silistea) за обозначаване на централната част на село, местност или област. Тъй като още от римско време в радиус десетки километри от Дуросторум/Дръстър няма друг градски център, може с голяма доза сигурност да се предположи, че власите, превзели за пръв път града по време на легендарния воевода Мирчо Стари през 1388 г., просто са го нарекли „центърът на областта“, или Силистра.
Независимо кой владее земите по Долен Дунав, заради крепостта и пристанището си Силистра винаги заема важно място в администрацията. По време на Първото и Второто българско царство дворец в града са имали българските владетели. След покръстването на България в града е учредена епископия, която с известни прекъсвания съществува и до днес. Край северната крепостна стена на града са открити останките на голяма черква (25х15 метра). Предполага се, че това именно е била катедралата на силистренската епископия, учредена по нареждане на княз Борис І след 870 г.
По време на османското владичество Силистра първоначално е столица на санджак (1388-1564 г.), а след това и до Освобождението - на еялет (една от най-големите административни единици в Османската империя), който включва цяла Добруджа и съседните земи. Северната граница на еялета е била около град Одеса, а южната – край Бургас.
Граничното местоположение и стратегическата важност на Силистра я превръщат в обект на редица военни кампании и в своеобразна „разменна монета“ след края на много войни. По време на руско-турските войни от 1806-1812 и 1828-29 година Силистра е превзета от руската армия. Руските войски остават в града до 1836 г., а известно време губернатор на Силистра е внукът на Георги Раковски, един от ръководителите на антиосманската „Велчова завера“, капитан Георги Мамарчев.
От 1913 до 1915 г. и от 1919 до 1940 г. Силистра е в пределите на Румъния. Усилията на румънското правителство в периода между двете световни войни да изгради една модерна мини-империя, по подобие на Франция, са довели до парадокса част от водоснабдяването на града днес да идва от чужбина – един от водоизточниците на Силистра е на румънска територия, наследство от междувоенната Велика Румъния.
Богатата история на града за съжаление не е оставила много паметници за нас - съвременните българи, тъй като модерният град е построен върху останките от предишните. Обновяването на крайдунавския парк и централния площад на Силистра обаче позволиха разкриването за публиката не само на източната порта, но и на други елементи от античната и ранносредновековната архитектура.
За Вашата семейна екскурзия до Силистра препоръчваме да видите турската крепост “Меджиди Табия”, разположена на един от най–красивите хълмове край Силистра.
Името на крепостта означава „Укреплението на (Абдул) Меджид” – носи наречена е на султана, по чието време е построена. Архитект на крепостта е немският военен инженер Хелмут фон Молтке, а строежът е изпълнен от дряновски майстори в периода 1841-1853 година. След построяването на крепостта майсторите и работниците били заточени в Анадола. Крепостните стени имат форма на шестоъгълник и са високи около 8 метра, дебели по няколко метра, а отвън крепостта е опасана и от дълбок ров, допълнително засилващ отбранителния й капацитет.
Силистренската крепост се превръща в един от основните опорни пунктове за отбрана на дунавската граница на Османската империя през втората половина на ХІХ век. По време на Кримската война (1853-56 г.) руската армия безуспешно се опитва да превземе Меджиди табия. Урокът от неуспеха е научен и през Освободителната война руските войски само блокират „Укрепения четириъгълник”, състоящ от крепостите на Силистра, Русе, Шумен и Варна и си спестяват излишни жертви от тежки сражения, като същевременно заблуждават османското командване за посоката на главния удар и успяват бързо да освободят Северна и Западна България.
Вътре в крепостта можете да посетите казармените помещения, барутния погреб, ареста, да се разходите покрай крепостните стени. Разходката из казармените помещения и особено в тесните и тъмни коридорчета на крепостните стени е истинско преживяване - носете си фенерчета, не само за да не се спънете в тъмното, но и за да видите, че минавате над костите на някой загинал в крепостта войник. При разходката си може да видите и сегашните пазачи на крепостта - няколко костенурки.
Експозицията представя разнообразни военни униформи, оръжия и документи свързани с историята на крепостта и водените битки. Дело е на уредника на крепостта - силистренеца Валентин Петков, който вече 10 години живее в крепостта и е нейн ключар, озеленител и екскурзовод, а и една от атракциите на Меджиди Табия.
Входът е 2 лв. за възрастни и 1 лв. за ученици.
Работно време: лято: 8.30 - 20.00, без почивен ден; зима: 8.30 - 17.00
Имайте предвид, че районът около входа на крепостта е истински "панаир" - хълмът е любимо място на силистренци и тук се идва често на пикник и разходка, което прави паркирането доста трудно.
Непременно си отделете и поне 2 часа за разходки и игри в обновения Дунавски парк – трудно ще откъснете от игрите и чудесните съоръжения малчуганите, а и на Вас едва ли ще Ви се тръгва – не са много възможностите да се любувате на Дунав от брега .
Дунавската градина е гордост за силистренци, според които това е първата обществена градина в България. За първи път за нея съобщава вестник „Дунав” през 1870 г. През 1991 г. паркът бе обявен за природна забележителност с национално значение.
В парка е зелено и свежо в топлите месеци, впечатление правят и старите и интересни дървесни видове.
Повече за Дунавския парк може да научите на страницата му. В източната част на парка, край брега на Дунав, могат да се видят и останки от римските укрепления.
Полезна информация
Основен ориентир за крепостта Меджиди Табия е телевизионната кула на Силистра. Намира се на входа откъм Калипетрово, вдясно, по посока на влизане в града. Има само по една указателна табела от двете посоки, трябва да се отбиете от главното шосе по тесен, на места стръмен, но изцяло асфалтиран път. Той обикаля двора на телевизионната кула и води до входа на крепостта, където има малък безплатен паркинг. Обществен транспорт до местността няма.
Трудно бихме препоръчали хотел в Силистра за Вашата семейна почивка, но ако все пак държите да сте на хотел може да погледнете "Дръстър", който се намира в източния край на обновения парк. Точно пред хотела има чудесна детска площадка, приятни зелени алеи и е на брега на Дунав. Има и външен басейн.
По-добрият избор е на къща за гости в селцата около Силистра , които предлагат много добри условия на съвсем приемливи цени. Нашият избор е за Почивен дом "Сребърна" в едноименното село, само на 15 км от Силистра.
За хапване в Силистра бихме препоръчали ресторант "Ривърсайд", намиращ се в центъра, до Дунавския парк. Приятна винтаж обстановка и много вкусна кухня предлагаща за всеки вкус по нещо - и пици, и българска кухня, и дунавска риба. Има обедно меню. Ако искате да се наслаждавате на Дунав докато похапвате прясна риба - за Вас е ресторант "Никулден": на пристанището и близо до парка (зад хотел "Дръстър"). Ресторантът е на платформа и с тераса. Носете си и репелент против комари, ако решите да хапнете за вечеря.
На сайта http://www.cbctourist.eu можете да откриете информация за туристически обекти в Силистра и околността, както на българския, така и на румънския бряг, а също и GPS координати, карти на района, кратки описания на по-интересните места за посещение.
Силистра - "яката крепост"
Силистра - "яката крепост"
Силистра - "яката крепост"
Силистра - "яката крепост"
Силистра - "яката крепост"
След славянското нашествие на Балканите през V-VІІ век, градът е преименуван на Дръстър – славянизирана форма на Дуросторум. Днешното си име Силистра вероятно дължи на северните ни съседи – румънците, които използват версия на славянската дума „селище“ (silistea) за обозначаване на централната част на село, местност или област. Тъй като още от римско време в радиус десетки километри от Дуросторум/Дръстър няма друг градски център, може с голяма доза сигурност да се предположи, че власите, превзели за пръв път града по време на легендарния воевода Мирчо Стари през 1388 г., просто са го нарекли „центърът на областта“, или Силистра.
Независимо кой владее земите по Долен Дунав, заради крепостта и пристанището си Силистра винаги заема важно място в администрацията. По време на Първото и Второто българско царство дворец в града са имали българските владетели. След покръстването на България в града е учредена епископия, която с известни прекъсвания съществува и до днес. Край северната крепостна стена на града са открити останките на голяма черква (25х15 метра). Предполага се, че това именно е била катедралата на силистренската епископия, учредена по нареждане на княз Борис І след 870 г.
По време на османското владичество Силистра първоначално е столица на санджак (1388-1564 г.), а след това и до Освобождението - на еялет (една от най-големите административни единици в Османската империя), който включва цяла Добруджа и съседните земи. Северната граница на еялета е била около град Одеса, а южната – край Бургас.
От 1913 до 1915 г. и от 1919 до 1940 г. Силистра е в пределите на Румъния. Усилията на румънското правителство в периода между двете световни войни да изгради една модерна мини-империя, по подобие на Франция, са довели до парадокса част от водоснабдяването на града днес да идва от чужбина – един от водоизточниците на Силистра е на румънска територия, наследство от междувоенната Велика Румъния.
За Вашата семейна екскурзия до Силистра препоръчваме да видите турската крепост “Меджиди Табия”, разположена на един от най–красивите хълмове край Силистра.
Името на крепостта означава „Укреплението на (Абдул) Меджид” – носи наречена е на султана, по чието време е построена. Архитект на крепостта е немският военен инженер Хелмут фон Молтке, а строежът е изпълнен от дряновски майстори в периода 1841-1853 година. След построяването на крепостта майсторите и работниците били заточени в Анадола. Крепостните стени имат форма на шестоъгълник и са високи около 8 метра, дебели по няколко метра, а отвън крепостта е опасана и от дълбок ров, допълнително засилващ отбранителния й капацитет.
Силистренската крепост се превръща в един от основните опорни пунктове за отбрана на дунавската граница на Османската империя през втората половина на ХІХ век. По време на Кримската война (1853-56 г.) руската армия безуспешно се опитва да превземе Меджиди табия. Урокът от неуспеха е научен и през Освободителната война руските войски само блокират „Укрепения четириъгълник”, състоящ от крепостите на Силистра, Русе, Шумен и Варна и си спестяват излишни жертви от тежки сражения, като същевременно заблуждават османското командване за посоката на главния удар и успяват бързо да освободят Северна и Западна България.

Експозицията представя разнообразни военни униформи, оръжия и документи свързани с историята на крепостта и водените битки. Дело е на уредника на крепостта - силистренеца Валентин Петков, който вече 10 години живее в крепостта и е нейн ключар, озеленител и екскурзовод, а и една от атракциите на Меджиди Табия.
Входът е 2 лв. за възрастни и 1 лв. за ученици.
Работно време: лято: 8.30 - 20.00, без почивен ден; зима: 8.30 - 17.00
Имайте предвид, че районът около входа на крепостта е истински "панаир" - хълмът е любимо място на силистренци и тук се идва често на пикник и разходка, което прави паркирането доста трудно.

Дунавската градина е гордост за силистренци, според които това е първата обществена градина в България. За първи път за нея съобщава вестник „Дунав” през 1870 г. През 1991 г. паркът бе обявен за природна забележителност с национално значение.
В парка е зелено и свежо в топлите месеци, впечатление правят и старите и интересни дървесни видове.
Повече за Дунавския парк може да научите на страницата му. В източната част на парка, край брега на Дунав, могат да се видят и останки от римските укрепления.
Полезна информация
Основен ориентир за крепостта Меджиди Табия е телевизионната кула на Силистра. Намира се на входа откъм Калипетрово, вдясно, по посока на влизане в града. Има само по една указателна табела от двете посоки, трябва да се отбиете от главното шосе по тесен, на места стръмен, но изцяло асфалтиран път. Той обикаля двора на телевизионната кула и води до входа на крепостта, където има малък безплатен паркинг. Обществен транспорт до местността няма.
Трудно бихме препоръчали хотел в Силистра за Вашата семейна почивка, но ако все пак държите да сте на хотел може да погледнете "Дръстър", който се намира в източния край на обновения парк. Точно пред хотела има чудесна детска площадка, приятни зелени алеи и е на брега на Дунав. Има и външен басейн.
По-добрият избор е на къща за гости в селцата около Силистра , които предлагат много добри условия на съвсем приемливи цени. Нашият избор е за Почивен дом "Сребърна" в едноименното село, само на 15 км от Силистра.
За хапване в Силистра бихме препоръчали ресторант "Ривърсайд", намиращ се в центъра, до Дунавския парк. Приятна винтаж обстановка и много вкусна кухня предлагаща за всеки вкус по нещо - и пици, и българска кухня, и дунавска риба. Има обедно меню. Ако искате да се наслаждавате на Дунав докато похапвате прясна риба - за Вас е ресторант "Никулден": на пристанището и близо до парка (зад хотел "Дръстър"). Ресторантът е на платформа и с тераса. Носете си и репелент против комари, ако решите да хапнете за вечеря.
На сайта http://www.cbctourist.eu можете да откриете информация за туристически обекти в Силистра и околността, както на българския, така и на румънския бряг, а също и GPS координати, карти на района, кратки описания на по-интересните места за посещение.




